top of page

Projekt My a naša história! prebiehal od augusta 2015 do januára 2017 a zameriaval sa na historické míľniky, ktoré formovali európsku spoločnosť v 20. storočí. Tými sú koniec druhej svetovej vojny a obdobie komunizmu. Projekt založený na participácií mládeže povzbudzoval zástupcov mladej generácie Rómov z Čiech a Slovenska, aby skúmali tieto míľniky z pohľadu rómskej menšiny.
 

Zber rozhovorov vychádzal z metódy orálnej histórie. Je to výskumná metoda, ktorá je založená na zbere ústnych výpovedí osôb, ktoré boli účastníkmi alebo svedkami určitej udalosti alebo procesu. Cieľom nie sú faktické zistenia, ale zachytenie osobných prežitkov, individuálnych výpovedí alebo osobnej motivácie respondentov. Táto metóda spadá medzi kvalitatívne metódy, uplatňuje sa hlavne tam, kde sú iné pramene nedostupné.
 

Participácia mládeže vychádza z presvedčenia, že zapojenie mladej generácie, ktorá bude aktívne objavovať svoju históriu, zvýši povedomie o histórií nielen medzi Rómami, a prispeje tak k lepšej znalosti zachovanej pre ďalšie generácie.

„Tento projekt bol realizovaný vďaka podpore z Európskej Komisie v rámci programu Európa pre občanov.“

MY A NAŠA HISTÓRIA!

Od augusta 2015 sa mládež pravidelne stretávala, absolvovala vzdelávacie stretnutia zamerané na históriu oboch krajín. Mladí výskumníci sa museli naučiť viac o druhej svetovej vojne, holokauste i o období komunizmu. Mnohí z nich nemali dostatok informácii, keďže sú žiakmi špeciálnych škôl a nemajú toľkú pozornosť v triede. Rovnako absolvovali tréning výskumnej metódy orálnej histórie, ktorý bol organizovaný Nadáciou Milana Šimečku. Mládež si mohla natrénovať rozhovory a zamerať sa na informácie, ktoré dostali. 

Fázy projektu

Hlavným cieľom projektu bolo teda jednak zmapovať životy ľudí z rómskej menšiny počas 20. storočia skrze ich vlastné príbehy, a tiež zvyšovať povedomie o historickom vývoji a o ťažkostiach, ktorým čelila menšina, ktorá je často z debát o histórii vylúčená. Je dôležité si pamätať historický vývoj základných práv a slobôd, rovnako ako váhu rovnosti a ľudskej dôstojnosti, aby sme se mohli učiť do budúcnosti.

Do projektu boli zapojené dve mimovládne organizácie, ktoré sa dlhodobo venujú sociálne znevýhodneným v segregovaných lokalitách - OZ Človek v ohrození zo Slovenska a DROM, romské středisko z Čiech. Tieto organizácie spolu vytvorili tri mládežnické skupiny výskumníkov - jednu v Brne, druhú v Plaveckom Štvrtku pri Bratislave a poslednú v Spišskom Podhradí na východnom Slovensku. Každá skupina mala 8 – 15 výskumníkov.

Po vzdelávaní si každá skupina zvolila zástupcov, ktorí rozhovory realizovali. Všetci členovia skupín hľadali pamätníkov, ktorí si pamätali historické míľniky. V rómskych komunitách však nebol dostatok pamätníkov, ktorí by priamo zažili druhú svetovú vojnu, a tak máme informácie z druhej ruky, od detí preživších. Niektorí pamätníci zažili druhú svetovú vojnu ako deti, iní sa narodili až po vojne. Často nám preto hovorili o spomienkach svojich rodičov. V poslednej fáze projektu vznikol dokument “Příběhy, které nebyly napsány” a výsledky projektu boli prezentované na základných, stredných a vysokých školách, ale i širšej verejnosti.
bottom of page