Tento projekt bol realizovaný vďaka podpore z Európskej Únie
v rámci programu
Európa pre občanov.
MY A NAŠA HISTÓRIA
-
Exit game
Co se stalo s rodinou Františka Vrby? Pátrání po členech fiktivní rodiny, která musela utéct před přenásledováním Gestapa. Odhalení brněnských míst spojených s pronásledováním a vyhlazením Romů během druhé světové války.
Trénink v Česku
Co je to holokaust? Odkud přišli Romové do České republiky? Co se dělo Romům v Brně během druhé světové války? Kdy a proč museli Romové přestat kočovat? Těmto a podobným otázkam jsme se věnovali v průběhu tréninku mladých výzkumníků. Vyzkoušeli jsme různé techniky - společenské hry a filmy, vědomostní kvízy i simulovanou exit game. Učili jsme se pracovat s kamerou při natáčení krátkého filmu a při praktickém nácviku vedení rozhovoru.
-
Výlet do Boskovic
Návštěva židovského městečka v Boskovicích u Brna. Dozvěděli jsme se víc o životě Židovské komunity a osudě Židů během druhé světové války a tyto informace jsme mohli porovnat se situací Romů ve stejném období. Hezký výlet jsme zakončili společným jídlem.
-
Film „Na útěku“
Film je dramatickým příbehem o rodině Vrbů a jejich těsném útěku před deportací do koncentračního tábora.
V hlavních rolích účinkovali výzkumníci projektu ve spolupráci s mládeží NZDM DROM, romského střediska.
„Nervy drásející příběh“ (Cinemaworld) „Neuvěřitelná síla jednoho rozhodnutí“ (CSFD.cz) „Brilantní výkony hlavních i vedlejších postav“ (Premiere)
-
Dvojdenný tréning s lektormi z Nadácie Milana Šimečku
Intenzívny tréning zameraný na poznanie historických súvislostí a praktický nácvik vedenia a natáčania rozhovoru. V rámci tréningu probehli tiež skúšobné rozhovory. Tréning vyústil do vytvorenia scenára rozhovoru a oslovenia prvých respondentov.
Trénink na Slovensku
V tejto fáze sa vytvorili tri skupiny v každom centre po 8 – 15 členov, ktorých téma zaujala. Ďalšou aktivitou bolo vyhodnotenie kohéznosti skupín a relevantných vedomostí. Všetci členovia skupín prešli vzdelávaním a workshopmi k histórii a výskumným metódam. Každé centrum malo svoj vlastný spôsob práce so skupinou, vzhľadom na špecifické potreby mladých ľudí. Rovnako sa naučili ako používať video kameru a fakty o ľudskej pamäti.
Tréning výkumníkov prebiehal oddelene v Českej republike a na Slovensku. Počas tréningu sa mladí výskumníci zoznamovali s témou minulosti, druhej svetovej vojny, rómskeho holokaustu, komunizmu, demokracie. Počas tréningu boli využité rôzne edukačné metódy.