Tento projekt bol realizovaný vďaka podpore z Európskej Únie
v rámci programu
Európa pre občanov.
MY A NAŠA HISTÓRIA
Společné setkání výzkumníků na Slovensku
Zhruba v polovině výzkumu jsme se setkali v Trnavě se slovenskými týmy výzkumníků. Vzájemně jsme se poznali, vyměnili si zkušenosti z natáčení rozhovorů a podělili jsme se o naše plány do budoucna. Druhý den jsme navštívili také Muzeum holokaustu v Seredi, které vzniklo v prostorech bývalého pracovního a koncentračního tábora, a které je autentickým místem spojeným s tragickým obdobím řešení „židovské otázky“ na Slovensku během druhé světové války. Společné setkání týmů bylo výbornou příležitostí k navázaní nových kontaktů a motivací do dalšího výzkumu.
VÝSKUM (2. fáza)
Výskum bol druhou fázou projektu a opäť prebiehal oddelene v Českej republike a na Slovensku. Cieľom výskumu bolo vytvoriť video či audio záznam rozhovorov s rómskymi osobnosťami, pamätníkmi, ktorí si pamätali rómsky holokaust a obdobie druhej svetovej vojny alebo obdobie po vojne. V rámci výskumu bolo potrebné najskôr vyhľadať a osloviť respondentov, dohodnúť termíny natáčania, zostaviť sadu otázok pre interview, pripraviť sa naň a nakoniec rozhovor zrealizovať.
Natáčení rozhovorů probíhalo v různých prostředích, například v Muzeu romské kultury, v NZDM DROM a dokonce jsme byly pozvány na pohoštění i k pamětníkům domů. Před nahráváním rozhovoru bylo vždy nutné si zopakovat a rozdělit sadu otázek, nastavit kameru, stativ, diktafon a seznámit respondenty s průběhem setkání a získat jejich souhlas k natáčení a pozdějšímu použití výsledných materiálů.
Výzkum v Česku
Naše čtyřčlená skupinka výzkumnic ve složení Klárka, Emily, Terka a Anička realizovala sérii 8 rozhovorů s romskými pamětníky z Brna i Prahy. Společně jsme je navštěvovaly u nich doma, v Muzeu romské kultury, cestovaly jsme ale i do jiných měst. Ať už se jejich příběhy týkaly vzpomínek na druhou světovou válku nebo na období komunismu, vždy jsme našli něco, co jsme dřív neslyšely. Povedlo se nám najít osobnosti které si pamatovali dětství ve válečních podmínkách a na vlastní kůži zažily nucený zákaz kočování nebo mohly podle vlastní zkušenosti srovnávat život v období komunismu se životem dnes.
Výskum na Slovensku
V tejto fáze, skupina hľadala pamätníkov vo svojom okolí, ktorí by zapadli do našich cieľov. Mládež zhotovila rozhovory a uložila dáta. Každé centrum vytvorilo minimálne dve videá a ďalších spoločných 18 audio rozhovorov, ktoré boli prepísané. Niektoré videá sú v rómskom jazyku, takže bolo nevyhnutné ich preložiť do slovenského jazyka. V tejto fáze sme sa tiež venovali postprodukci videí a audio nahrávek a strihali jsme video, ktoré sa môže použiť k prezentáciám projektu a výzkumu, například na ZŠ. V marci 2016 sa uskutočnilo i stretnutie zástupcov skupín v meste Trnava, ktorého cieľom bolo zdieľanie informácii a skúseností z výskumu. Deti tiež navštívili Múzeum holokaustu v Seredi.